شرکت نوآوران تجهیز استیل با مسئولیت محدود

سال تاسیس برند 1348

شماره ثبت شرکت 24495

logo

جهت اطلاع از قیمت ها با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

نگهداری جسد ,یخچال میت,سردخانه نگهداری جسد کرونا,روش کار با سردخانه جسد,عکس یخچال نگهداری جسد,یخچال مرده,سردخانه,ماشین حمل جسد کرونایی,کرایه سردخانه جسد,سردخانه جسد تشریفاتی,یخچال نگهداری جسد,کرایه یخچال نگهداری میت

ویژگی های سردخانه جسد ، آشنایی با سردخانه میت

  • 1400/3/3
  • 996

ویژگی های سردخانه جسد و تاریخچه سردخانه جسد

 

سردخانه جسد، مکانی است برای نگهداری اجساد انسان تا زمانی که توسط بستگان یا افراد دیگر به خاک سپرده شوند(یا بسته به نوع ادیان و آداب و رسوم هر منطقه آتش زده شوند و یا...). این محل جهت به تاخیر انداختن پروسه تجزیه بدن انسان پس از مرگ به‌وجود آمده است و برای نگهداری جسدهایی که به هر دلیلی نباید بلافاصله دفن شوند، مانند جسدهایی که نیاز به تحقیقات دارند یا جسدهای شناسایی نشده، بسیار کاربردی است. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به ویژگی‌های سردخانه جسد بپردازیم.

کابینت‌های مخصوص که بدن در آن قرار داده می‌شود.

انواع سردخانه جسد

سردخانه‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند؛

  1. دمای مثبت

در این نوع سردخانه جسد، دمایی که اجساد در آن نگهداری می‌شوند بین 2 و 4 درجه سانتی‌گراد است. این سردخانه‌ها معمولاً برای نگهداری اجساد به مدت چند روز یا هفته مورد استفاده قرار می‌گیرند و با اینکه روند تجزیه در آن کندتر از دمای معمولی اتاق است، اما با این حال به طور کامل از تجزیه بدن جلوگیری نمی‌کند و تنها سرعت تجزیه را کاهش می‌دهد.

  1. دمای منفی

سردخانه با دمای منفی، اغلب در مؤسسات پزشکی قانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌خصوص زمانی که جسد هنوز شناسایی نشده است. در این سردخانه، جسدها در دمای 10- و 50- درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند و بدن‌ها کاملاً یخ‌زده‌اند. در نتیجه این دماها، روند تجزیه را به‌صورت قابل‌توجهی کاهش می‌دهند اما همچنان به طور کامل از آن جلوگیری نمی‌کنند.

اتاق سرد

بخش‌های مختلف سردخانه

به عنوان مهم‌ترین ویژگی‌های سردخانه جسد باید از امنیت کافی برخوردار و دارای چند بخش زیر باشد:

  1. اتاق پذیرش: این بخش برای ثبت جسد و جزئیات مربوط به آن است.

  2. اتاق مشاهده/انتظار

  3. اتاق نگهداری از وسایل شخصی و مدارک: این بخش باید محوطه قفل شده‌ای برای لوازم شخصی متوفی داشته باشد تا وقتی‌که به بستگان آن شخص تحویل داده شوند.

  4. اتاق نگهداری از اجساد: یخچال‌ها برای ذخیره موقت بدن‌ها در این بخش قرار دارند که کابینت‌هایی جداگانه با فضای سه مترمربعی هستند.

  5. بخش کارکنان: این بخش شامل دفاتر، ایستگاه‌های کاری، مطب برای پزشک آسیب‌شناس و اتاق جلسات می‌شود.

نمایی از محل نگهداری اجساد

دسترسی‌های سردخانه

سردخانه بهتر است در نزدیکی مراکزی نظیر آزمایشگاه‌های پاتولوژی، آناتومیک، بالینی و... باشند تا حمل‌ونقل نمونه‌های آزمایشگاهی راحت‌تر صورت بگیرد. دسترسی سردخانه به بیمارستان، جهت نقل و انتقالات اجساد نیز از دیگر دسترسی‌های ضروری و ویژگی‌های سردخانه جسد است. همچنین وسایل نقلیه نظیر آمبولانس‌ها که وظیفه انتقال اجساد را دارند.

یکی از کارکنان سردخانه

بهداشت در سردخانه

بهداشت در بین مهم‌ترین ویژگی‌های سردخانه جسد قرار می‌گیرد. سردخانه‌ها باید در حداقلی‌ترین حالت، امکاناتی نظیر دستکش چرمی، دستکش لاستیکی، برانکارد، لباس مخصوص، چکمه، کلاه، مواد ضدعفونی‌کننده و ملافه تمیز داشته باشند. پرسنل سردخانه‌ها باید دقت و توجه لازم را در رعایت نکات بهداشتی داشته باشند، چراکه ممکن است در اجساد، ویروس، باکتری و چیزهایی نظیر این‌ها وجود داشته باشد که در صورت بی‌توجهی به نکات بهداشتی، به‌راحتی انتقال پیدا کرده و می‌توانند پرسنل را آلوده کنند. 

پس بهتر است در پایان یک روز کاری، پرسنل کاملاً خود را با صابون ضدعفونی‌کننده بشویند. به‌خصوص در اپیدمی‌ها که شرایط بسیار حساس‌تر است و روزانه افراد زیادی جان خود را در اثر اپیدمی از دست می‌دهند. کیسه‌های پلاستیکی بدن نیز از دیگر مواردی هستند که حتماً باید در سردخانه‌ها استفاده شوند. برای به‌حداقل‌رساندن آلودگی در سردخانه و افزایش ایمنی پرسنل می‌توان امکاناتی از قبیل اختصاص یک بخش به شستشو، تهیه میزان لازم مواد شستشو و ضدعفونی‌کننده، ذخیره‌سازی و دفع مناسب زباله‌ها، استفاده از مواد مناسب و با کیفیت و ایزوله کردن محیط و سیستم تهویه فراهم کرد.

چند تن از کارکنان با لباس مخصوص، در شرایط حساس اپیدمی کرونا، در حال ورود به سردخانه

ساختمان سردخانه

از دیگر ویژگی‌های سردخانه جسد می‌توان به نوع ساختمان آن اشاره کرد. ساختمان سردخانه جسد باید به گونه‌ای طراحی شود که دارای خنک‌کننده، سیستم گرمایش مناسب، سیستم تهویه جهت به‌حداقل‌رساندن بو و آلودگی‌های موجود در فضا و مرکز کنترل عفونت باشد. دمای محل نگهداری اجساد باید کنترل شده و در یک دمای مشخص حفظ شود. از دیگر مواردی که باید در طراحی و خدمات ساختمان سردخانه به آن توجه داشت، طراحی مطبوع و آرامش‌بخش اتاق انتظار است که باعث می‌شود فضای بهتری برای مراجعه‌کنندگان که عموماً بستگان متوفی و پلیس‌ها هستند، باشد.